Odšťavňování

31.8.2015
Pomůžeme Vám vybrat ten správný odšťavňovač na výrobu ovocných šťáv, které jsou nejen chutné, ale především bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu.

ODŠŤAVŇOVÁNÍ

 

Rozdělení odšťavňovačů

 

Žádná technologie není dokonalá, proto se každý druh odšťavňovače hodí na jiné suroviny, jeden si snadno poradí s listovou zeleninou, druhý s kořenovou a další například s malými bobulemi nebo ořechy.

G21_Perfect_Juicer_redOdšťavňovače můžeme jednoduše rozdělit na tlakové a odstředivé. Tlakové odšťavňovače pracují s tlakem, který z ovoce a zeleniny při nízkých otáčkách (čímž nedochází k zahřívání) vymačká veškerou šťávu.

Odstředivé odšťavňovače suroviny rozsekají na drobné kousky. Následně jsou tyto suroviny díky odstředivé síle, která je zapříčiněna vysokými otáčkami, protlačeny přes sítko, což způsobí vymačkání šťávy. Tyto odšťavňovače jsou sice nejrychlejší, ale mají nižší procento výtěžnosti z ovoce a zeleniny a díky vysokým otáčkám jsou ničeny cenné vitamíny. Bohužel si tento typ odšťavňovače hůře poradí s listovou zeleninou a menšími plody jako borůvkami, malinami a podobně. Obrovskou výhodou vysokootáčkových odšťavňovačů je jejich nízká pořizovací cena.

chamber-500x500Mezi zástupce tlakových odšťavňovačů se řadí odšťavňovače takzvaně šnekové. Šnekové odšťavňovače si hravě poradí i s velmi oblíbenou listovou zeleninou, bobulovinami a bylinkami. Šnekové odšťavňovače pracují při velmi nízkých otáčkách a zachovávají ve šťávě veškeré vitamíny a enzymy, neboť nedochází k zahřívání.

V nabídce máme 2 typy nízkootáčkových odšťavňovačů a to vertikální a horizontální. Vertikální odšťavňovače si hravě poradí s měkkými typy surovin, ze kterých dostanou maximální objem šťávy. Zatímco vertikální odšťavňovač je vhodný na zpracování měkkých surovin, horizontální odšťavňovač si hravě poradí i se surovinami, jako je například kořenová zelenina, listová zelenina, bylinky a další.

Proč pít ovocné a zeleninové šťávy

ovoce
Čerstvé ovocné šťávy jsou výborné svými účinky pro lidský organismus, který se díky nim skvěle pročišťuje a detoxikuje. Zelenina a ovoce obsahují velké množství vitamínů, minerálních látek, enzymů a vlákniny. Díky čerstvým šťávám podporujete své trávení, které pomáhá v boji proti nadváze. Čerstvé šťávy podporují imunitu, odstraňují únavu a dodávají tělu energii. Vstřebávání živin ze šťáv je asi 4x rychlejší, než je tomu u konzumace ovoce a zeleniny ve své původní podobě. Velmi málo z nás má během dne dostatečný přísun vitamínů z ovoce a zeleniny. Pití čerstvých šťáv je způsob, jak tyto vitamíny přijmout, aniž bychom museli jíst velké množství ovoce a zeleniny.

 

 

Praktické tipy pro odšťavňování

 • Šťáva připravená ve vysokootáčkovém odšťavňovači je provzdušněná, díky čemuž dochází v krátké chvíli po přípravě k oxidaci, která způsobuje zabarvení a ztrátu nutričních hodnot. Naopak nízkootáčkové odšťavňovače vyrobí šťávu méně provzdušněnou, která díky tomu vydrží déle čerstvá.
 • Odstraňte všechny tvrdé pecky, zatímco menší jadérka např. u melounů, citronů, pomerančů, ponechejte.
 • Vyhýbejte se odšťavňování ovoce s malým obsahem vody jako jsou například banány. Tento druh ovoce lépe využijete na přípravu ovocných smoothie.
 • Nekombinujte příliš druhů ovoce a zeleniny. Pamatujte si, že v jednoduchosti je krása.
 • Dužinu nevyhazujte. Dá se dále zpracovávat například do korpusů při pečení dortů a podobně.
 • Používejte superpotraviny jako například chia semínka, která můžete zpracovat v mixéru a následně přidat do šťávy, konopná semínka, acai a další potraviny, díky kterým budou Vaše šťávy chutnější.
 • Přístroj umývejte vždy co nejdříve po jeho použití, abyste zabránili zaschnutí dužiny, která pak jde těžko umýt.

dzusy

 


 

Jablečná šťáva

Jablka jsou známá pro své čistící schopnosti. Čerstvá jablečná šťáva se vyznačuje pozitivními účinky při horečkách a zánětech. Mezi další účinky jablek patří schopnost snižovat cholesterol, napomáhají trávení, příznivě působí při onemocnění ledvin, močového měchýře a sleziny, zlepšují krvetvorbu a mají mnoho dalších pozitivních účinků.


Pomerančová šťáva

 

pomerance
Pomeranče se pyšní vysokým obsahem vitamínů A, B a C. Dále obsahují vysoký poměr křemíku, draslíku a kyseliny citronové. Kromě těchto vitamínů je dále v pomerančích zastoupena kyselina listová, která příznivě působí na vývoj plodu během těhotenství a působí také jako antioxidant.
 

 


Ananasová šťáva

Ananasová šťáva je velmi bohatá na draslík, sodík a vápník. Obsahuje veliké množství vitamínů, například vitamíny B12, E, C a další. Ananas působí protizánětlivě, pomáhá při průjmech a také v boji proti nadváze.


Grapefruitová šťáva

 

Plody grapefruitů obsahují vysoké množství vitamínu C, je v nich významně zastoupena kyselina listová a řada antioxidantů. Grapefruitová šťáva pomáhá při žilních potížích, posiluje imunitu, čistí střeva a pomáhá v boji proti nadváze.
grepy
 

 


Jahodová šťáva

 

jahodove-smoothie
Jahody obsahují až 90% vody a jsou tím pádem ideálním pomocníkem během očistné kúry. Jahody jsou bohaté na vitamín C a kyselinu salicylovou. Dále jsou velmi bohaté na železo, které pomáhá v boji proti anémii a chudokrevnosti.
 

 


Borůvková šťáva

Borůvky mají pozoruhodné dietetické a terapeutické vlastnosti. Nejcennějším minerálem obsaženým v borůvkách je draslík a nejcennější z vitamínů je vitamín A. Borůvky mají blahodárné účinky na močové cesty a působí v boji proti zánětu močového měchýře.


Mrkvová šťáva

 

Mrkev, na rozdíl od jiných druhů zeleniny, obsahuje obrovské množství beta-karotenu, který má pozitivní vliv na náš zrak. Betakaroten je v těle přeměňován na vitamin A, který má pozitivní vliv na kosti, zuby, nehty, vlasy a další. Mrkev má dále protirakovinotvorné a omlazující účinky. Mrkvová šťáva má blahodárný vliv pro těhotné matky, neboť dobře přispívá na dobrý vývoj plodu.
mrkvovy-dzus
 

 


 

Rajčatová šťáva

Rajčata obsahují vitamíny A, B1, B6, C, E a další, a dále minerální látky jako draslík, železo, zinek, kyselinu listovou a především lykopen, který má blahodárné protirakovinotvorné účinky. Aby mohlo tělo lykopen dostatečně využít, je třeba přidat pár kapek například olivového oleje, který pomáhá jeho vstřebávání.


Okurková šťáva

 

Okurky působí příznivě na pročištění organismu a pomáhají v boji proti nadváze. Dále jsou významným zdrojem vitamínů B, C, E a K a obsahují řadu minerálních látek, mezi jejichž významné zástupce řadíme draslík, křemík, vápník a sodík. Okurková šťáva blahodárně působí na pleť a zmírňuje projevy akné.
okurkovy-dzus
 

 


Bramborová šťáva

Největší výhodou bramborové šťávy je její očistný vliv na pleť.


Šťáva z řapíkatého celeru

 

celer
Řapíkatý celer obsahuje vitamín C a B a další minerální látky, ze kterých mají největší zastoupení sodík, draslík, vápník, železo, hořčík a mnoho dalších. Díky vysokému obsahu vody a malému množství kalorií se hodí k boji s nadváhou.
 

 


Šťáva z červené řepy

Řepa je bohatým zdrojem minerálních látek, jako je draslík, železo, mangan, hořčík, fosfor a další. Nejsou to ale pouze cenné minerály, které červená řepa obsahuje, ale také vitamíny jako vitamín A, C, B1, B2, B6 a mnoho dalších. Řepa velmi příznivě působí na čištění krve, na trávení a poruchy zažívání, kardiovaskulární choroby, působí proti stresu a snižuje cholesterol.


Melounová šťáva

 

Meloun obsahuje vysoký poměr vody, díky které má výborný pročišťující účinek a také blahodárný vliv v boji proti nadváze. Melouny obsahují vysoký poměr železa, zinku, kyseliny listové, lykopenu, vitamínu A, B a C a další minerální látky a vitamíny.
melounovy-dzus
 

 


Špenátová šťáva

 

spenatova-stava
Špenátová šťáva působí blahodárně v boji se zácpou a má výborný účinek na dásně a zuby a tím pádem pomáhá v boji proti paradentóze. Špenát patří k zelenině s nejvyšším obsahem vitamínu C a E. Navíc špenát obsahuje vysoký poměr minerálních látek, především železa, hořčíku a sodíku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
   
   
   
   
   
   

   

   
   
  Porovnat - 0 ks
   
   

   

   

   

    Kód Název produktu Vaše cena    
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  Naposledy navštívené

   
   
   
   

   

   
      Kód Název produktu Vaše cena  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  724 218 398Po-Pá  8:00 - 17:00
   
  Košík
  0 položek
   
  0
   
   

   

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  Přihlášení
   
    Registrace   Nové heslo
   
   

  Dodavatel Penta CZ s.r.o.

  Technické řešení © 2019 CyberSoft s.r.o.